Race held on Saturday September 11, 2004
Grand Champion
Philippe Blouin Winner | 1:33:51 |
Jerry Brown/Richard Steppe 2nd | 1:34:59 |
Junior/Adult Age Group
Thomas/Kathryn Mendenhall Winner |
Marvin/Luke Parker 2nd |
Master Age Group (40 to 49)
Jerry Brown/Richard Steppe Winner |
Erin Magee 2nd |
Senior Age Group (50 to 59)
Phil Capel Winner |
Jeb Burns 2nd |
Veteran Age Group (60 to 69)
Joe Harris Winner |
Larry Lewis 2nd |
Junior Solo Kayak
Rachel Lamb Winner | 2:16:59 |
Matthew Stout 2nd | 2:55:03 |
Women's Solo Canoe
Vada Seals Winner | 3:05:09 |
Women's Solo Kayak
Ann M. Reitzer_Smith Winner | 2:21:57 |
Women's White Water Kayak
Judy Meagher Winner | 2:46:02 |
Ursula Barnhill 2nd | 2:46:41 |
Debi Young | 2:57:34 |
Christine Marshall | 2:58:42 |
Erin Bertin | 3:00:06 |
Nancy Lillo |
3:01:41 |
Kathy Bleikamp | 3:15:48 |
Laurel Levin | 3:24:06 |
Merle Weiss | 3:28:27 |
Angela Jackson | 3:40:48 |
Vicki Flynn | 3:40:51 |
Women's Tandem Kayak
Lainie Ereno/Vickie Corbett Winner | 2:40:32 |
Women's USCA Unlimited Solo (K1)
Erin Magee Winner | 1:50:38 |
Men's Solo Canoe
Dennis Terwilliger Winner | 2:18:15 |
Jon Peacock 2nd | 3:03:43 |
Tom Dignan | 3:18:48 |
Men's Tandem Canoe
Raul Almazan/Antonio Perez Winner | 2:01:15 |
Ray Foley/Dennis Daugherty 2nd | 2:30:24 |
John Cordell/John Murphy | 2:30:50 |
Walter Velez/David Hernandez | 2:51:20 |
Russell Keith/John McGuire | 2:59:30 |
Men's Solo Kayak
Randy Johnson Winner | 1:54:35 |
Marc Finley 2nd | 1:56:40 |
Brad Aspgren | 1:57:36 |
Jaws | 2:00:15 |
Phil Capel | 2:03:53 |
Svend Fruit | 2:04:14 |
John Caldeira | 2:07:14 |
William Reitzer-Smith | 2:11:01 |
Daniel George | 2:20:44 |
Douglas Zork | 2:22:04 |
Mark Staples | 2:25:28 |
Joe Harris | 2:30:04 |
Vance Pleasant | 2:43:03 |
David Johnson | 2:45:04 |
Torbjorn Nestenius | 2:49:52 |
Tom Stout | 2:55:07 |
Russell Williams | 3:17:00 |
Men's Tandem Kayak
Morris Brossette/Richard Finer W | 2:07:38 |
Erich Steinheimer/Joe Ferris 2nd | 2:36:02 |
Stan Coats/John Schofield | 2:54:31 |
Men's White Water Kayak
Bobby Snyder Winner | 2:15:15 |
Jim Clarke 2nd | 2:29:39 |
Matthew Cerralvo | 2:30:01 |
Larry | 2:32:49 |
Richard Sunderland | 2:34:50 |
Philip Marshall | 2:37:28 |
Greg Williams | 2:43:05 |
Mike McNew | 2:52:40 |
Paul S. Suchow | 2:53:36 |
T.D. Hathcock | 2:56:35 |
Billie Hill | 2:58:53 |
Marty Cox | 3:09:46 |
Shawn Flinn | 3:25:40 |
Scott Day | 3:25:59 |
George Littrell | 3:26:01 |
Men's USCA C1
Tim Anglin Winner | 1:55:50 |
Charles Lewis 2nd | 2:20:28 |
Troy Freeman | 2:26:05 |
Men's USCA C2
Charles Clark/John Primdal W | 2:49:44 |
Men's USCA Unlimited Solo (K1)
Philippe Blouin Winner | 1:33:51 |
Alan Lamb 2nd | 1:45:04 |
Bernardo Perez | 1:45:52 |
Mogens Melander | 2:04:53 |
Charles Mayfield | 2:07:34 |
Jeb Burns | 2:14:01 |
Ted Edinger | 2:19:50 |
Men's USCA Unlimited Tandem (K2)
Jerry Brown/Richard Steppe W | 1:34:59 |
Mixed Tandem Kayak
Robert Rieth/Chris Gross Winner | 2:04:44 |
Thomas/Kathryn Mendenhall 2nd | 2:06:42 |
Aluminum
Marvin/Luke Parker Winner | 2:13:51 |
Terry A. Goodwin/Harry Sivess 2nd | 3:01:26 |
Jimmy/Brian Lane | 3:05:00 |
Andew Hart/Jennifer Jobe | 3:47:23 |